Трябва да се направи анализ относно таваните. И то такъв на базата на хубави сметки, защото всичко друго е приказки от 1001 нощи. Към момента имаме съмнения, че средствата от таваните ще отидат в Министерство на екологията за агроекологични дейности на неземеделски производители. Това коментира Костадин Костадинов - председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), по време на уебинар на Агри.БГ.

Готови ли сте? Стартират теренните проверки

“Ние имахме три анализа за Общата селскостопанска политика (ОСП). Първият от тях беше едно нищо, на което стъпваме и правим планиране за следващите 5 години. Анализ, пълен с невярна информация и в крайна сметка ние планираме на базата на грешна информация. Надявам се сега да се седне и да се смята по реални цифри, защото всичко друго впоследствие ще ни изиграе една много лоша шега, всъщност то вече се случва”, категоричен е Костадинов.

По думите му трябва да се видят реалните производители. Другото важно, за което НАЗ ще настоява са незабавни и задължителни критерии за представителност на браншовите организации. 

Таванът за плащанията остава актуална тема и в момента. Позицията на НАЗ е да няма таван на плащанията.

“Ние смятаме, че всяка страна сама трябва да определи дали да има или не тавани, като ние настояваме да няма таван на плащанията. Освен това ако има, искаме да знаем къде ще отидат парите от таваните. 

Пределно ясно е, че те няма да отидат при малките, тъй като те са осигурени със задължителното преразпределително плащане от 10%. Досега то беше 7,5%. С тези 10% по условие и регламент, преразпределителното плащане не може да бъде по-високо от СЕПП. Но нека говорим с цифри - ако имаме 20 лв. СЕПП, преразпределителното плащане не може да бъде повече от 20 лв. Това е подпомагането по европейски регламент, което може да отиде към малките. Други варианти няма. 

Средствата от таваните ще отидат в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за обезпечаване на необезпечени интервенции и мерки. Имаме съмнение точно в каква посока вървят, като това е лично мое мнение. Съмненията са, че средствата ще отидат в Министерство на екологията за агроекологични дейности на неземеделски производители”, обясни Костадинов.

Председателят на НАЗ засегна и темата за социалната условност, която Агри.БГ ще дискутира по-обстойно в рамките на уебинар.

“Социалната условност беше приета. Само НАЗ беше против нея. Всички други вдигнаха ръцете и се радваха. Много е лошо да се радваш на нещо, а да нямаш идея за какво се гласува. 

Според нас трябва да има диалог на национално ниво. Трябва да се осмисли кои приоритети от тази условност ще се впишат за изпълнение, защото спазване на националните закони е много общо понятие. Трябва да се определят кои и докъде е границата, защото заради непопълнен дневник за светване на крушка в офиса и наложен акт за това, и ни санкционират”, заключи Костадинов.
 

Следете темата и на cap4us.agri.bg.