2 144 тона неотговарящи на законодателството храни от трети страни не са допуснати до внос в страната ни през 2020 година, информират от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). 

БАБХ не намери германски картофи, маскирани като български

За сравнение, през цялата 2019 година инспекторите са задържали 1 930 тона.

При контрола, извършен върху вноса на храни от неживотински произход, най-много – 510 тона е възбраненият пипер. 

На второ място по задържани количества се нареждат мандарините. През миналата година не са допуснати на пазара в България и Европейския съюз (ЕС) 493 тона от цитрусовия плод. На границата са спрени също над 387 тона нар. Недопуснати са също повече от 119 тона портокали и 116 тона лимони. 

Пратките с плодове и зеленчуци са възбранени заради съдържание на остатъчни вещества от пестициди, констатирани с лабораторни изследвания. Граничният контрол не е допуснал също 128 тона фъстъци, 64 тона лешници и 34 тона шам фъстък, заради установено съдържание на микотоксини.

"При ветеринарен контрол на границите на България са възбранени повече от 70 тона съставни продукти (храни, предназначени за консумация от човека, които съдържат продукти от животински и продукти от растителен произход, като преработката на първичния продукт е неразделна част от производството на крайния продукт; например инстантни супи), 53 тона млечни продукти, 40 тона риба и рибни продукти”, уточняват от БАБХ

Сред въпрените продукти са и близо 29 тона пчелен мед.

Всички храни и продукти, при които са установени несъответствия, не са допуснати на територията на страната и ЕС.  Продукцията е била насочена за унищожаване или е била върната в страната на произход. "Заловените продукти, които подлежат на нотифициране по Системата за бързо оповестяване на храни и фуражи (RASFF) са били сигнализирани незабавно", поясняват от агенцията.