Въпреки че Европейският парламент прие стратегията „От фермата до трапезата“ през октомври, някои евродепутати продължават да настояват Европейската комисия да направи оценка на нейното въздействие върху селското стопанство и продоволствената сигурност.

Гласувайте: Каква е изминаващата 2021 г. за вас?

Сред слабите страни на стратегията са допълнителните разходи, с които ще бъдат натоварени стопаните, за да направят прехода към нисковъглеродно икономика. Огромната тежест за изпълнението на целите пада върху фермерите, а не се разпределя равномерно върху цялата агрохранителна верига. 

„Ние смятаме, че изпълнението на стратегията в този и вид без проведена оценка на въздействието рискува да доведе до значителни загуба на производство в Европейския съюз, до спад на доходите на фермерите, поскъпване на храните и не по-малко важно – прекомерна зависимост от вноса“, коментира евродепутатът Асим Адемов за националното радио. 

По думите му не трябва да позволяваме поемането на такъв риск за продоволствената сигурност особено като се има предвид енергийната криза, която засегна стопаните с по-високите цени на торовете. 

Евродепутатите имат и своите препоръки към стратегията. Те настояват за мерки срещу прекалената консумация на месо и за регламентиране на максималните нива на захар, сол и мазнини в някои преработени храни. 

Друга насока, в която депутатите искат да се работи, е ограничаване на употребата на пестициди, защита на опрашителите, премахването на клетките в животновъдството. Като цяло, те подкрепят стратегията, но изтъкват нуждата да бъдат изгладени всички спорни точки.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg